شایان بورس به عنوان سایتی مرجع در راستای ارائه اخبار و رخدادهای بازار سرمایه و کالا و بورس ایران و جهان و تحلیل های علمی و نیز آموزش به افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند در خدمت کاربران گرامی میباشد.از طریق این سایت میتوانید ضمن اطلاع از مجموعه فرایندهای موثر در بازار سرمایه ایران و جهان با گروه تحلیل گران شایان بورس نیز تبادل نظر داشته باشید "Shayan Bourse" is as a reference site for news and events in capital market and goods and the exchange of scientific analysis and training to those who wish to enter the capital market. Through this site you can also learn the complex processes involved in the world's capital markets and Iran's markets with consulting shayan experts. *** شایان بورس حامی معامله گران حرفه ای ایران *** با مراجعه به منوی برنامه کلاسها می توانید در کلاسهای آنلاین شایان بورس از طریق اسکایپ در اقصی نقاط جهان خصوصا ایران ثبت نام نموده و شرکت نمایید*** شما می توانید در منو تماس های آنلاین از طریق اسکایپ ، تلگرام و یا با تلفن : 12402211683+ با ما در ارتباط باشید تدابیر حمایتی جدید بانک مرکزی ژاپن
شایان بورس شایان بورس شایان بورس شایان بورس شایان بورس

مبلغ: تومان
پرداخت کننده :
ايميل پرداخت کننده :
موبايل پرداخت کننده :

بانک مرکزی ژاپن در چهارچوب اجرای برنامه های حمایتی خود بازخرید صندوقهای سهام در بازار بورس را در دستور کار خود گنجانده است. سیاستگذاران این نهاد در آخرین نشست سال ۲۰۱۵ برای تقویت و حمایت شرکتها در سرمایه گذاری این تصمیم را اتخاذ کرده اند.اما در این جلسه تغییری در میزان خرید اوراق قرضه این نهاد ایجاد نشد. بانک مرکزی ژاپن برای بالابردن نرخ تورم و مبارزه با خطر تورم منفی در کشور سالانه ۶۰۴ میلیارد یورو اوراق قرضه خریداری می کند.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

رهبران حوزه پولی یورو با اعطای یک میلیارد یورو کمک مالی به یونان موافقت کرده اند. پرداخت این کمک مالی منوط به تایید چند شرط تکنیکی است.براساس گزارشها حوزه پولی یورو زمانی موافقت خود را با اعطای این کمک مالی اعلام کرده که دولت یونان از تقدیم لایحه ای به پارلمان برای رسیدگی به امور اجتماعی و آرام کردن مخالفان تدابیر ریاضتی صرف نظر کرده است.آتن باید برای دریافت سومین بسته نجات مالی خود معادل ۸۶ میلیارد یورو تدابیر اصلاحی زیادی را در کشور به مرحله اجرا درآورد.

شایان بورس

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

روسیه حجم صادرات نفت خود به آسیا را افزایش داده است. حجم صادرات نفت این کشور به قاره آسیا بین ماههای ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۱۵ رشدی معادل ۲۲.۵۳ درصد داشته که در این زمان از میزان صادرات عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت بالاتر است.میزان فروش نفت این کشور به رقم ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به یک ساله گذشته ۲۳ درصد رشد دارد. با این روند سهم روسیه از بازار نفت آسیا از ۴.۷ درصد به رقم ۷.۳ درصد افزایش یافته و این کشور در ردیف پنجم بزرگترین کشورهای صادرکننده نفت به آسیا قرار گرفته است.

OIL

پس آغاز بحران اوکراین و به مرحله اجرا درآمدن تحریمهای اقتصادی کشورهای غربی علیه روسیه، این کشور سیاست گسترش معاملات نفتی خود با آسیا را در دستور کار قرار داد.از سوی دیگر کاهش ارزش روبل واحد پولی روسیه در برابر دلار آمریکا هزینه تولید نفت را کاهش داده و واردات آنرا برای مشتریان روسیه مقرون به صرفه کرده است.اکنون روسیه می تواند خطر بزرگی برای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک باشد که برای حفظ سهم و نفوذ خود در بازار معاملات نفتی از کاهش حجم تولیدات خود سرباز می زند.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

 

دانلود تحلیل تکنیکال هفته چهل و نهم

 

دانلود تحلیل تکنیکال

کلیک کنید

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

سیاستگذاران بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه در پایان نشست دو روزه خود در واشنگتن نسبت به افزایش نرخ بهره بانکی این نهاد اتخاذ تصمیم کردند.بنابراین بر روی افزایش ۰.۲۵ درصدی این نرخ و رساندن آن به رقم بین ۰.۲۵ تا نیم درصد توافق حاصل شده است. این نرخ از ۵.۲۵ درصد در سال ۲۰۰۷ به حدود ۰.۱۰ درصد تا پیش از نشست پانزدهم و شانزدهم دسامبر سال ۲۰۱۵ تنزل یافته بود. کمیته سیاست پولی تصریح کرده تا پایان سال ۲۰۱۶ به تدریج این نرخ بهره افزایش داشته باشد.

جانت یلن با شرکت در یک کنفرانس خبری درباره این تصمیم گفت: «این تصمیم به یک دوره استثنایی هفت ساله که طی آن نرخ بهره بانک مرکزی نزدیک به عدد صفر بود پایان بخشید. برای تقویت اوضاع اقتصادی و عبور از بدترین بحران اقتصادی و رکود، این نرخ بهره در این حد حفظ شده بود. اکنون کمیته سیاست پولی نسبت به ظرفیت اقتصادی کشور برای تقویت بیشتر خود خوشبین است.»بانک مرکزی آمریکا بویژه پس از آغاز بحران اقتصادی برای تقویت بنیه اقتصادی کشور مرتبا نرخ بهره خود را کاهش داد. منشاء این بحران اعطای وسیع وامهای دارای ریسک در ایالات متحده بوده است. دامنه این بحران خصوصا پس از ورشکستگی بانک بزرگ «لمن برادرز» در سال ۲۰۰۸ به تدریج گسترش یافت و بحران اقتصادی به همه دنیا سرایت کرد.

سیاستگذاران بانک مرکزی ایالات متحده برای مقابله با این روند علاوه بر کاهش نرخ بهره تدابیر دیگری از جمله اجرای برنامه بازخرید ماهانه اوراق قرضه دولتی و تزریق پول به بدنه اقتصادی کشور را در دستور کار قرار دادند.اکنون باید دید تغییر جهت سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا از طریق افزایش نرخ بهره چه تبعاتی برای اقتصاد این کشور و دنیا خواهد داشت.افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا نشان دهنده اعتماد این نهاد به اوضاع اقتصادی این کشور است. اما خارج از ایالات متحده این تغییر و تحول چگونه ارزیابی می شود؟ در این رابطه یورونیوز با کرگ ارلام، تحلیلگر بازارهای مالی در لندن گفتگو کرده است.

یورونیوز: تا به این لحضه شاهد واکنش مثبت بازارهای مالی بودیم فکر می کنید آیا این روند ادامه داشته باشد؟

کرگ ارلام: «فکر می کنم ادامه داشته باشد. بازارهای مالی نیز از این افزایش نرخ بهره استقبال کرده اند. افزایش تدریجی این نرخ برای جلوگیری از آشفتگی در بازار و مقابله با کندی روند رشد اقتصادی ایالات متحده ضرروی است. بازارها نشان دادند که از تصمیم سیاستگذاران بانک مرکزی حمایت می کنند. مطرح شدن افزایش نرخ بهره غیرقابل اجتناب بود. زیرا نرخ بیکاری به رقم ۵ درصد رسیده و اشتغالزایی در آمریکا روندی صعودی به خود گرفته است. در نتیجه این بهترین زمان برای این افزایش بوده است. این اقدام ترید را که در سال جاری بر روی بازارهای مالی سایه افکنده بود از بین برده است.»

یورونیوز: فکر می کنید این افزایش نرخ بهره چه تبعاتی برای اقتصاد اروپا و حوزه پولی یورو داشته باشد؟

کرگ ارلام: «در حال حاضر حوزه پولی یورو برای سرمایه گذاران جاذبه دارد. فکر می کنم واقعا این منطقه در انتهای تونل قرار گرفته است. حجم گسترده برنامه حمایتی بانک مرکزی اروپا و تحول در سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا حوزه پولی یورو را به منطقه ای مناسب برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است. بازارهای بورس از برنامه حمایتی بانک مرکزی آمریکا سود زیادی بردند اکنون با تبیین سیاستهای پولی سختگیرانه می توان ورود پول و سرمایه به حوزه پولی یورو را متصور شد. همانطور که گفتم در بهترین زمان قرار داریم زیرا اوضاع اقتصادی در حوزه پولی یورو بهبود می یابد. همه مشکلات مربوط به یونان، ایتالیا و اسپانیا نیز در حال حل شدن است.»

یورونیوز: آیا تصمیم بانک مرکزی آمریکا خبری بدی برای بازار قدرتهای نوظهور اقتصادی محسوب می شود؟

کرگ ارلام: «بازارهای قدرتهای نوظهور اقتصادی این تصمیم را در محاسبات خود لحاظ کرده اند. در ماه اوت شاهد آشفتگی زیادی در این بازارها بودیم امری که موجب شد بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره خود را در ماه سپتامبر افزایش ندهد. فکر می کنم بازار قدرتهای نوظهور اقتصادی به تدریج این تحول را وارد محسبات خود کرده است. اکنون برخی کشورها مانند برزیل با داشتن بدهی های زیاد به دلار، رکود اقتصادی و کسری بودجه بالا نسبت به این افزایش نرخ بهره حساسیت بیشتری دارند. اما اعتقاد دارم بیشتر کشورهایی که در ردیف قدرتهای نوظهور اقتصادی هستند انعطاف پذیری بیشتری به این تغییر نرخ بهره داشته باشند. بازارهای بورس اکثر این کشورها از این تصمیم بانک مرکزی آمریکا استقبال کرده اند.»

یورونیوز: ایالات متحده منشاء بحران اقتصادی در دنیا معرفی شده است. آیا اکنون این کشور می تواند منشاء بهبود اوضاع اقتصادی در دنیا شود؟

کرگ ارلام: «بله آمریکا واقعا منشاء بحران اقتصادی در دنیا بود. در این زمان به اقتصاد کشور آسیب فراوانی رسید. اما آمریکا اولین کشوری هم بود که برای مقابله با این بحران اقدام کرد و همواره بدنبال راه حلی برای عبور از آن بود. در ابتدا آمریکا متحمل سختی زیادی شد اما امروز از نتیجه مثبت تصمیمات مناسب گذشته بهره مند می شوند. اما کشورهای دیگر اندکی تاخیر دارند. بریتانیا برای اولین افزایش نرخ بهره خود شش ماه تاخیر خواهد داشت و حوزه پولی یورو دو سال. اما اعتقاد دارم اقتصاد قوی آمریکا برای اقتصاد دنیا منفعت داشته باشد. اگر قدرتمندترین اقتصاد دنیا اوضاع مطلوبی داشته باشد همه دنیا از این وضعیت بهره می جوید.»

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

تصمیم سیاستگذاران بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا مبنی بر افزایش نرخ بهره این نهاد با استقبال و واکنش مثبت بازارهای بورس در اروپا مواجه شده است. شاخص سهام در اواسط کار روز پنجشنبه بازار بورس لندن افزایشی معادل ۱.۴۷ درصد داشته است. این رونق ارزش سهام در بازار بورس فرانکفورت ۳.۲۱ درصد گزارش شده است.داوید کوهل، کارشناس بانک سوییسی «جولیوس بائر» درباره واکنش بازارهای مالی به تصمیم بانک مرکزی آمریکا می گوید: «این تصمیم با استقبال روبرو شد. زیرا اساسا انتظار این چنین تصمیمی وجود داشت. بازارها این موضوع را دوست دارند که انتظارات آنها واقعا برآورده شود.»سرمایه گذاران در بازارهای مالی این تصمیم بانک مرکزی ایالات متحده را بعنوان نشانه ای از وجود ثبات نسبی در اقتصاد این کشور تعبیر کرده اند.سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا نیز در تصمیم خود برای افزایش نرخ بهره، میزان رشد اقتصادی کشور، بازار کار و وضعیت نرخ تورم را مناسب ارزیابی کرده اند.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

در حالی که بانک مرکزی آمریکا این هفته همه توجه ها را به خود جلب کرده است در برنامه این هفته «نبض تجارت»اقتصاد این کشور و سیاستهای پولی غیرمتعارف این نهاد را برای عبور از بحران اقتصادی بررسی می کنیم.هدف بانک مرکزی ایالات متحده در تبین سیاستهای پولی خود اشتغالزایی و ایجاد ثباتی نسبی در قیمتهاست. در سال ۲۰۰۸ این نهاد برای مقابله با بحران اقتصادی از ساز و کارهای «غیرمتعارف» استفاده کرد. هدف از این اقدام تقویت اوضاع اقتصادی کشور بوده است. در این رابطه یک سری برنامه و تدابیر حمایتی به مرحله اجرا درآمد.زمانی که درجا زدن اقتصاد ایالات متحده در سال ۲۰۰۷ آغاز شد بانک مرکزی این کشور در ۱۰ مرحله نرخ بهره خود را کاهش داد.

این نرخ از ۴.۷۵ درصد در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۷ به بین صفر تا ۰.۲۵ درصد در ماه دسامبر سال ۲۰۰۸ تنزل پیدا کرد. هدف اصلی از این کاهش نرخ بهره جلوگیری از آشفتگی مالی و اقتصادی در بازارهای داخلی بوده است.کاهش نرخ بهره بانکی روش سنتی بانکهای مرکزی برای مبارزه علیه رکود اقتصادی است. این روش راه را برای بانکها جهت دریافت وامهای ارزان باز می کند. اما بحران موجب شد بانک مرکزی به خرید ماهانه اوراق قرضه نیز روی آورد. اولین دور از اجرای برنامه «تسهیل کمی» در سال ۲۰۰۸ اغاز شد.در نهایت سیاستگذاران بانک مرکزی روز چهارشنبه شانزدهم دسامبر در پایان نشست دو روزه خود اوضاع اقتصادی کشور را برای افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره این نهاد مناسب ارزیابی کردند.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

کنگره ایالات متحده آمریکا موافقت خود را با صادرات نفت این کشور اعلام کرده است. این تصمیم تاریخی به ۴۰ سال توقف روند صادرات نفت آمریکا پایان می دهد.بدنبال تصمیم سازمان اوپک در سال ۱۹۷۵ مبنی بر تحریم نفتی ایالات متحده، این کشور صادرات نفت خود را متوقف کرده بود.حجم تولید نفت خام ایالات متحده از ۵ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۰۸ به حدود ۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است. استفاده از تکنولوژی «شکست هیدرولیکی» برای تولید نفت در افزایش ۷۴ درصدی تولید نفت آمریکا موثر بوده است.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

 

اخبار اقتصادی

نشست مهم دو روزه بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا به ریاست جانت یلن روز سه شنبه در مقر این نهاد در واشنگتن آغاز می شود.در این اجلاس سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا درباره افزایش نرخ بهره بانکی این نهاد با یکیدگر بحث و تبادل نظر می کنند و در نهایت تصمیم خود را روز چهارشنبه اعلام خواهند کرد.بانک مرکزی ایالات متحده برای ایجاد ثباتی نسبی در اوضاع اقتصادی کشور نرخ بهره خود را از ۵.۲۵ درصد در سال ۲۰۰۷ مرتبا کاهش داده است. در حال حاضر این نرخ بین ۰.۱۰ تا ۰.۲۵ درصد است.اریک ویگاند، کارشناس «یو اس بانک» درباره این نشست دو روزه گفت: «همه ما با اضطراب پیش بینی می کنیم و انتظار می کشیم که بانک مرکزی آمریکا از نرخ بهره نزدیک به صفر درصد فاصله گیرد و اولین مرحله برنامه افزایش نرخ بهره را به مرحله اجرا درآورد. ارزیابی می کنیم این افزایش نرخ بهره ۰.۲۵ درصد باشد و روند افزایش آن ادامه پیدا کند. با وجود این پیش بینی می کنیم این افزایش با وضعیت اقتصادی ارتباط تنگاتنگی داشته باشد.»پیش از این در سال ۲۰۱۴ بانک مرکزی آمریکا پس از آنکه وضعیت بازار کار در کشور و نرخ تورم را مناسب ارزیابی کرد، برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه دولتی از جمله تدابیر حمایتی خود را متوقف کرد.تصمیمات کمیته سیاست پولی تاثیر مستقیمی بر بازارهای مالی در سراسر دنیا خواهد داشت.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

 

موسسه اعتبار سنجی مودی نسبت به پیش بینی های قبلی خود درباره قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۶ تجدیدنظر کرده است. براین اساس میانگین قیمت نفت برنت دریای شمال ۴۳ دلار ارزیابی شده که نسبت به پیش بینی های قبلی ۱۰ دلار کاهش دارد.بنابر گزارش این آژانس در صورت افزایش سطح تولید نفت ایران پس از لغو احتمالی تحریمهای بین المللی، اثر کاهش تولید نفت ایالات متحده خنثی خواهد شد و قیمت نفت به روند نزولی خود ادامه خواهد داد.به اعتقاد این موسسه رسیدن به تعادل بین عرضه و تقاضای نفت در بازار، تا پیش از سال ۲۰۲۰ ممکن نخواهد بود.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا