شایان بورس به عنوان سایتی مرجع در راستای ارائه اخبار و رخدادهای بازار سرمایه و کالا و بورس ایران و جهان و تحلیل های علمی و نیز آموزش به افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند در خدمت کاربران گرامی میباشد.از طریق این سایت میتوانید ضمن اطلاع از مجموعه فرایندهای موثر در بازار سرمایه ایران و جهان با گروه تحلیل گران شایان بورس نیز تبادل نظر داشته باشید "Shayan Bourse" is as a reference site for news and events in capital market and goods and the exchange of scientific analysis and training to those who wish to enter the capital market. Through this site you can also learn the complex processes involved in the world's capital markets and Iran's markets with consulting shayan experts. *** شایان بورس حامی معامله گران حرفه ای ایران *** با مراجعه به منوی برنامه کلاسها می توانید در کلاسهای آنلاین شایان بورس از طریق اسکایپ در اقصی نقاط جهان خصوصا ایران ثبت نام نموده و شرکت نمایید*** شما می توانید در منو تماس های آنلاین از طریق اسکایپ ، تلگرام و یا با تلفن : 12402211683+ با ما در ارتباط باشید یورو با وجود افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه سقوط کرد
شایان بورس شایان بورس شایان بورس شایان بورس شایان بورس

مبلغ: تومان
پرداخت کننده :
ايميل پرداخت کننده :
موبايل پرداخت کننده :

یورو با وجود افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه سقوط کرد

دیروز باوجود افزایش نرخ بازدهی اوراق قرضه آلمان، شاهد تضعیف ارزش یورو بودیم. یورو به پایین‌ترین سطح ۱۴ سال اخیر در برابر دلار آمریکا رسیده است. افزایش تقاضا برای دلار دلیل اصلی کاهش نرخ برابری EUR/USD است. گزارش‌های اقتصادی دیروز ناحیه یورو هم مبهم بودند.درعین‌حال، دیروز بیانیه پولی بانک مرکزی سوئیس هم منتشر شد. نرخ بهره سوئیس بدون تغییر در منفی ۰٫۷۵ درصد باقی ماند، اما رئیس بانک مرکزی بر ضرورت مداخله بانک مرکزی در بازار و باقی ماندن نرخ بهره در محدوده منفی تأکید کرد و اعلام کرد که ارزش فرانک در بازار به‌طور قابل‌توجهی بیش از مقدار واقعی قیمت‌گذاری شده است.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

 

پوند تحت تاثیر دیدگاه های منفی بانک مرکزی قرار گرفت

دیروز پوند از سوی تقاضای دلار آمریکا و همچنین بیانیه پولی بانک مرکزی انگلستان تحت‌فشار قرار گرفت و به زیر ۱٫۲۵ دلار سقوط کرد.

درحالی‌که گزارش‌های دیروز اقتصادی انگلستان بهتر از پیش‌بینی‌ها بودند، اما بیانیه پولی بانک مرکزی هیچ نشانه‌ای از تمایل بانک به سیاست‌های انقباضی نداشت. بانک دوباره تکرار کرد که آستانه تحمل بانک در رابطه با نرخ تورم بالای ۲ درصد محدود است، اما اعلام کرد که انتظار می‌رود سرعت رشد نرخ تورم از مقدار پیش‌بینی‌شده ماه نوامبر پایین‌تر باشد. ظاهراً دلیل این موضوع، افزایش ارزش پوند بوده است.
این موضوع برای سقوط ارزش پوند در برابر دلار آمریکا کافی بود.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

نشست تعیین نرخ بهره بانک مرکزی انگلستان – ۱۵:۳۰ به وقت تهران

امروز توجه بازار به نشست پولی بانک مرکزی انگلستان است. پیش‌بینی می‌شود که هیچ تغییری در سیاست‌های پولی بانک مرکزی روی ندهد، اما لحن بیانیه پولی و سخنان مارک کرنی (رئیس بانک مرکزی انگلستان) بر پوند تأثیر خواهد گذاشت. گزارش‌های اقتصادی اخیر انگلستان کمی مبهم بوده‌اند، اما به طور کلی اگر گزارش‌های اقتصادی انگلستان را از آخرین نشست پولی بانک تا به امروز در نظر بگیریم، شاهد بهبود کلی عملکرد اقتصادی انگلستان خواهیم بود. بازارهای سهام انگلستان هم عملکرد خوبی داشته‌اند، که این می‌تواند منجر به خوش‌بینی مارک کرنی نسبت به چشم‌انداز اقتصادی انگلستان شود. پیش‌بینی می‌شود که وی همچنان تأکید کند که آستانه تحمل بانک نسبت به افزایش نرخ تورم به بالای هدف ۲ درصدی محدود است، یعنی با افزایش نرخ تورم بانک مجبور به اتخاذ سیاست‌های انقباضی مثل افزایش نرخ بهره خواهد شد، تا مانع از افزایش بیش‌ازحد نرخ بهره شود و این می‌تواند تأثیر مثبتی بر پوند بگذارد.

زمانی که مارک کرنی چنین نظراتی را ابراز کرد، شاهد واکنش مثبت پوند بودیم، که شاید این اتفاق دوباره روی دهد. هر چه نظرات کرنی کمتر به سمت سیاست‌های انبساطی متمایل باشد، به همان میزان شاهد رشد پوند خواهیم بود، که شاید GBP/USD را به ۱٫۲۸ و EUR/GBP را به ۰٫۸۳ برساند. امروز شاخص خرده‌فروشی انگلستان هم منتشر می‌شود، که شاید خیلی مورد توجه بازار قرار نگیرد.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

نشست پولی بانک مرکزی سوئیس – ساعت ۱۲:۰۰ به وقت تهران

امروز بانک مرکزی سوئیس بیانیه پولی منتشر خواهد کرد. بازار انتظار دارد که نرخ بهره همچنان تا سال ۲۰۱۸ در سطوح منفی باقی بماند. سوئیس نسبت به نرخ ارز بسیار حساس است. اخیراً، EUR/CHF به زیر ۱٫۰۷ سقوط کرده، اما در حال حاضر در بالای این نرخ قرار دارد. رشد ارزش فرانک سوئیس برای بانک مرکزی این کشور خوشایند نیست. سوئیس کشوری صادرکننده است که افزایش ارزش پول ملی آن بر بخش صادرات و به کل اقتصاد کشور لطمه می‌زند. اخیراً یورو توانسته تا ۱٫۰۵ فرانک سوئیس برسد، اما دستورات خریدی در این محدوده وجود دارند که به‌وضوح مانع از سقوط بیشتر جفت ارز می‌شوند. اما پیش‌بینی می‌شود که در آینده نزدیک این محدوده شکسته شود. امروز گزارش‌های PMI ناحیه یورو هم منتشر خواهند شد که می‌توانند بر جفت ارز تأثیر بگذارند.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

حمایت جنت یلن از افزایش سریعتر نرخ بهره در سال ۲۰۱۷

دیروز پس از انتشار بیانیه پولی فدرال رزرو آمریکا و سخنرانی جنت یلن در کنفرانس مطبوعاتی، دلار آمریکا به‌شدت در برابر ارزهای اصلی بازار تقویت شد. هیچ‌کس از افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره تعجبی نکرد، اما برآوردهای نرخ بهره‌ای مقامات فدرال رزرو (Dot Plot) نشانگر سه مرحله افزایش ۰٫۲۵ درصدی نرخ بهره در سال ۲۰۱۷ بودند. طبق آخرین برآوردهایی که در ماه سپتامبر انجام‌شده بود، مقامات فدرال رزرو تنها به دنبال دو مرحله افزایش نرخ بهره بودند. این برآورد نرخ بهره‌ای بانک نشان می‌دهد که فدرال رزرو از ماه سپتامبر تا دسامبر بیشتر به سمت سیاست‌های انقباضی متمایل شده است. این موضوع ابتدا منجر به تقویت دلار آمریکا شد، اما پس از آن بازار با شک و تردید مواجه بود. سرمایه‌گذاران می‌ترسیدند که شاید جنت یلن، رئیس فدرال رزرو آمریکا بدبینانه ظاهر شود و منجر به تضعیف دلار آمریکا شود. اما برخلاف انتظارات، جنت یلن از نظرات مقامات فدرال رزرو آمریکا دفاع کرد و با ابراز خوش‌بینی نسبت به اقتصاد آمریکا، از خریداران دلار آمریکا حمایت کرد. جنت یلن معتقد است که تغییر در Dot Plot یک تعدیل خیلی ملایم بوده است.

در حال حاضر طبق قیمت‌گذاری وجوه فدرال رزرو آمریکا، شانس افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن ۲۰۱۷ به ۷۰ درصد رسیده و شانس افزایش نرخ بهره در نیمه دوم سال هم ۱۰۰ درصد است. پیش‌بینی می‌شود که USD/JPY به سمت ۱۲۰ حرکت کند، هرچند که شاید رسیدن جفت ارز به این محدوده تا سال ۲۰۱۷ به طول انجامد.
امروز گزارش‌های تورمی آمریکا را در پیش داریم که انتظار می‌رود تأثیری بر مومنتوم فعلی دلار آمریکا نگذارند. مومنتوم دلار آمریکا صعودی است، هرچند که شاید شاهد اصلاح‌های جزئی و کم‌عمق باشیم.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

shayanbourse

آخرین نشست سیاست پولی پرنفوذترین بانک مرکزی جهان سه‌شنبه آغاز شد و امشب با انتشار بیانیه‌ای پایان می‌یابد. ادامه رشد شاخص دلار در روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که انتظار معامله‌گران تصویب رشد نرخ‌های بهره است.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

آیا پوند می تواند دوباره به مقاومت ۱٫۲۷ دلاری برگردد؟

فیلیپ هاموند وزیر امور خارجه انگلستان دیروز اعلام کرد که فرآیند “BREXIT” می‌تواند بیشتر از دو سال طول بکشد. هاموند به قانون‌گذاران انگلستان اعلام کرد که دوره تعدیل‌ها پس از دو سال، به ثبات مالی انگلستان کمک خواهد کرد و همچنین به شرکت‌ها این اجازه را خواهد داد تا برای روابط آتی خود با اتحادیه اروپا آماده شوند. در همین راستا، نظرات اخیر وزیر BREXIT انگلستان هم از احتمال پرداخت‌های بودجه‌ای انگلیس به اتحادیه اروپا جهت دسترسی به بازار واحد اتحادیه حکایت داشتند، نظرات هاموند هم از این سناریو حمایت می‌کنند، که می‌تواند به معنی خروج آرام انگلستان از اتحادیه اروپا باشد.

پوند در معاملات صبح دیروز اروپا و پیش از نظرات وزیر امور خارجه تقویت شد و GBP/USD توانست به بالای مقاومت ۱٫۲۶۳۰ دلاری صعود کند و درنهایت به مقاومت ۱٫۲۷ دلاری برسد. درنتیجه برخورد به این مقاومت، نرخ برابری تا حدودی تضعیف شد. با توجه به انتظارات خوش‌بینانه بازار نسبت به خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، انتظار می‌رود که مدتی شاهد رشد ارزش پوند در بازار باشیم، و حداقل تا پیش از نشست پولی بانک مرکزی انگلستان در روز پنجشنبه، نرخ برابری رشد کند. از این رو، می‌توان شاهد برخورد مجدد جفت ارز به مقاومت ۱٫۲۷ بود، که اگر این مقاومت با شکست قطعی همراه باشد، جفت ارز به سمت ۱٫۲۷۶۰ حرکت خواهد کرد. این سناریو از سوی اسیلاتورهای کوتاه‌مدت هم حمایت می‌شود. RSI در بالای خط ۵۰ واحدی قرار دارد و MACD در محدوده مثبت است و همچنین در بالای خط سیگنال قرارگرفته و صعودی است.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

رشد قیمت طلا در واکنش به گزارش چین و ضعف دلار آمریکا

در حال حاضر طلا در محدوده ۱۱۶۳ دلاری معامله می‌شود. در واکنش به عملکرد منفی شاخص‌های سهام و افزایش تقاضا برای دارایی‌های حافظ ارزش، به نظر می‌رسد که برگشت مثبت طلا همچنان ادامه دارد، به‌خصوص که در معاملات اخیر، دلار آمریکا به‌طور کلی تضعیف‌شده است.

علاوه بر این، گزارش خوب شاخص خرده‌فروشی و تولیدات صنعتی چین، نگرانی‌ها در رابطه با کندی رشد اقتصادی بزرگ‌ترین مصرف‌کننده طلا در جهان را کاهش داد. که این موضوع توانست از قیمت طلا حمایت کند. بااین‌حال، تمرکز بازار به گزارش‌ها و رویدادهای اقتصادی آمریکاست. فردا نشست پولی کمیته فدرال رزرو آمریکا را در پیش داریم که تأثیر قابل‌توجهی بر بازار خواهد گذاشت.
اولین مقاومت طلا در ۱۱۶۷٫۷۵ قرار دارد، که اوج قبلی بازار است. بعد از آن هم مقاومت رُند ۱۱۷۰ دلاری را در پیش داریم. حمایت فعلی بازار هم در ۱۱۶۳ دلار قرار گرفته و در صورت شکست این محدوده، می‌توان انتظار حرکت طلا به کف چندین ماهه در ۱۱۵۳ دلار را داشت.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

 

تضییع منافع ملی برای دریافت 60 میلیون دلار رشوه از توتال

توتال قرارداد مشاوره را با واسطه مشخص شده به وسیله مقام [نفتی سابق الذکر] منعقد کرد. در پی آن شرکت ملی نفت ایران قرارداد توسعه میدان سیری E و A را به توتال اعطاء کرد. . . . در 1997 در ارتباط با مذاکرات توتال با شرکت ملی نفت ایران برای توسعه بخشی از میدان گازی پارس جنوبی، ، توتال قرارداد مشاوره ای دیگری در جهت مقام مزبور، با واسطه دوم میبندد. بعد از مدتی در همان سال، قرارداد توتال با شرکت ملی نفت ایران، منعقد میگردد.

در بندهای e و g مورد 13 همین سند (صفحه 7)، تدریجی بودن این رشوه ها عیان می شود. بند e مربوط به قرارداد توسعه میدان سیری A و E و بند g مربوط به قرارداد توسعه فازهای 2 و 3 میدان پارس جنوبی است:

بر اساس قرار داد جامع و قرارداد درخواست خدمات مشاوره به دستور مقام ایرانی شرکت توتال حدودا شانزده میلیون دلار در خلال یک دوره دوسال و نیم به حساب معرفی شده به وسیله واسطه اول پرداخت کرده است.»

بر اساس این قراردادها به درخواست مقام ایرانی، شرکت توتال حدودا چهل و چهار میلیون دلار در خلال یک دوره هفت ساله به حساب معرفی شده به وسیله واسطه دوم پرداخت کرده است.»

در دهم جولای 1995 یا حوالی همان تاریخ توتال بین المللی اولین درخواست خدمات مشاوره ادعایی را با واسطه اول اجرا می کند که طی آن توتال موافقت کرد:
1) مبلغ 6 میلیون دلار در خلال 45 روز از اجرایی شدن قراداد توسعه میدان های سیری A و E پرداخت کند .
2) 500 هزار دلار برای هزینه ها پرداخت کند.
3) مبلغ 25 میلیون دلار در چهار قسط جداگانه همزمان با رسیدن هزینه های سرمایه ای به میزان معین پرداخت کند.
4) پرداخت های اضافی معادل پنج درصد کل هزینه های بالاتر از هزینه های سرمایه ای توافق شده درقرارداد.
5) پرداخت درصدی از کل فروش نفت و گاز بالاتر از یک قیمت معین.»(ص 8)[1]

در قرارداد پرداخت رشوه برای کسب امتیاز فاز 2 و 3 پارس جنوبی هم همین حیله بکار رفته است:
در 14 جولای 1997 یا حوالی آن، توتال بین المللی دومین درخواست خدمات مشاوره ادعایی را با واسطه دوم اجرا می کند که طی آن توتال می پذیرد:
1) 10 میلیون دلار طی 90 روز پرداخت کند.
2) مبلغ 30 میلیون دلار در چهار قسط جداگانه همزمان با رسیدن هزینه های سرمایه ای به میزان معین پرداخت کند.
3) حق مشاوره برابر یکی از این دو گزینه، هر کدام بیشتر است، پرداخت شود: الف. 4 درصد کل هزینه های سرمایه ای بالاتر از هزینه های سرمایه ای توافق شده در قرارداد یا ب. 60 میلیون دلار .
4) 10 میلیون دلار پرداخت اضافی یکجا.
همچنین در مورد 14 همین سند، بند های e، g، k، o، p، q، r، s و t جزئیات پرداخت های صورت گرفته، زمان و محل حساب های مبدا و مقصد را نشان داده و در بند u مورد 14 عنوان می شود که در بازه زمانی 10 جولای 1995 تا نوامبر 2004، در مجموع توتال حدود 60 میلیون دلار به فرد مورد نظر رشوه پرداخت کرده است.

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا

دانلود تحلیل تکنیکال هفته پنجاهم

دانلود تحلیل تکنیکال هفته پنجاهم

دانلود تحلیل تکنیکال هفته پنجاهم

کلیک کنید

Share this Post Share to Facebook Share to Twitter Email This Pin This
چاپ این صفحه

ارسال توسط شایان دیبا